STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU KSIĘGA GOŚCI WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE

baner codzienniepomagam.pl
 

AKTUALNOŚCI

<< Nowsze  Starsze >>

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO –WYBORCZE

Napisany przez delegatura 2014-04-06 22:10:55 Środkowoeuropejski czas letni
W dniu wczorajszym 05.04.2012 r - odbyło się w drugim terminie Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w ROD KROKUS. Już od końca tamtego roku zaczął nam się wykruszać Zarząd i Komisje Statutowe, ubytek przekroczył 50 % i musieliśmy wybrać nowy Zarząd.Frekwencja na zebraniu osiągnęła 38%. Odbyło się ono w naszym nowo wybudowanym biurze. Było trochę ciasno, ale atmosfera gorąca. W małych ogrodach (82 działki) często jest problem z wybraniem chętnych do pracy w Zarządzie. Tym razem jeszcze nam się udało.Z ramienia Delegatury Rejonowej w Gliwicach obserwatorem zebrania, czuwającym nad prawidłowością jego przebiegu, był pan Henryk Terelak. Przedstawił obecną sytuację i najważniejsze zmiany w Stowarzyszeniu PZD. Był bardzo pomocny w łagodzeniu trudnych sytuacji i wyjaśnianiu Prawa w PZD. Dziękujemy panie Henryku!Sprawozdania finansowe i merytoryczne oraz sprawozdania Komisji Statutowych zostały przyjęte jednogłośnie. Przegłosowywanie Uchwał przebiegało sprawnie.
A teraz do pracy nowy Zarządzie!!!

Barbara Głogowska


Zebranie w ROD im. Ks. Dzierżona - Knurów

Napisany przez delegatura 2014-04-06 10:29:00 Środkowoeuropejski czas letniW dniu 05.04.2014r.w ROD im. Księdza Jana Dzierżona w sali Zespołu Szkół im. Ignacego Paderewskiego w Knurowie odbyło się w 2-gim terminie o godz.9,30 Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2013r. oraz za okres od 01 do 18.01.2014r., w którym brało udział 95 działkowców. Obecnym na zebraniu był Radny Miasta Knurowa i działkowiec Pan Franciszek Szafarz.
Z ramienia Delegatury PZD w Gliwicach odpowiedzialnym za zgodne prawem przeprowadzenie zebrania był Pan Sebastian Ciągwa wykładowca na szkoleniach związkowych.W przerwie pomiędzy 1-szym i 2-gim terminem zebrania przedstawiciel Delegatury w sposób szczegółowy i przystępny omówił zasady funkcjonowania ROD i samych działkowców w świetle nowej Ustawy o ROD z 13.12.2013r. oraz prac związanych z przygotowaniami do odbycia zebrań "Stowarzyszeniowych" wszystkich działkowców w terminie do 19.01.2015r.

Następnie zebranie otworzyła Pani Alina Malesa Prezes ROD, która z braku kandydatury z sali zaproponowała na przewodniczącego zebrania Pana Zbigniewa Dudzińskiego, który sprawnie prowadził obrady. Kandydatura ta została przyjęta jednogłośnie. Pani Stanisława Rzepka została wybrana na Sekretarza zebrania. Wybrano Komisję Mandatową oraz Komisję Uchwał i Wniosków, a przewodniczącymi tych Komisji zostali Pan Jerzy Pawliczek i Pani Salomea Bernacka.

Sprawozdania Zarządu merytoryczne i finansowe przedstawiła Pani Prezes Alina Malesa. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił przewodniczący Komisji Pan Stanisław Kalisz, który jest jednocześnie członkiem OZ.Śl w Katowicach. Sprawozdanie Komisji Rozjemczej przedstawiła przewodnicząca pani Salomea Bernacka.

Pani Prezes przedstawiła plan pracy Zarządu oraz preliminarz finansowy na 2014r.

Ogród składa się z 6-ciu terenów-ogrodów i w dyskusji dominowały sprawy modernizacji, inwestycji i opłat w tych ogrodach.Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła projekty uchwał, które w głosowaniu zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów.

Na zakończenie przedstawiciel Delegatury podziękował działkowcom za obecność i rzeczową dyskusję, a Pani Prezes oraz członkom Zarządu i Komisją Statutowym za sprawne przygotowanie i przeprowadzenie zebrania.

Treść i zdjęcia Sebastian CiągwaZebranie w ROD „BUDOWLANI” Gliwice

Napisany przez delegatura 2014-04-06 09:27:52 Środkowoeuropejski czas letni

W dniu 22 marca 2014 r. w siedzibie Delegatury w Gliwicach odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków stowarzyszenia PZD ROD BUDOWLANI.
Zebranie rozpoczęto o godz.14: 00 w drugim terminie.W czasie oczekiwania na drugi termin prezes p. Maciek Zabłocki zapoznał zebranych z nową ustawą oraz zmianami przepisów, jakie obowiązują działkowców od 19.01.2014r.
Prezes poinformował również o ustawowym obowiązku odbycia w 2014 roku dodatkowego Walnego Zebrania w sprawie określenia się Ogrodu o pozostaniu w stowarzyszeniu ogrodowym PZD lub założeniu odrębnego stowarzyszenia ogrodowego.

Tematy bardzo ważne, wzbudziły duże zainteresowanie.
Po rozpoczęciu zebrania minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych działkowców a wśród nich niezapomnianego byłego prezesa Zbigniewa Łuń oraz gospodarza ogrodu p. Jurka Jaworowskiego.
Wybrano komisje; mandatową oraz uchwał i wniosków. Następnie przedstawiono wszystkie sprawozdania za 2013 r a także plan pracy i preliminarz na 2014.
Jednogłośnie zatwierdzono uchwały przedstawione przez komisję uchwał i wniosków.
W czasie dyskusji zebrani poruszyli głównie problem segregacji śmieci oraz utrzymania czystości wokół ogrodu.
Całość zebrania poprowadziła zgodnie z przepisami ROD p. Janina Banasik

Szkoda , że mimo bardzo ważnych spraw dotyczących działkowców w zebraniu uczestniczyło niecałe 17% wszystkich członków stowarzyszenia ROD Budowlani.

Źródło - Janina Banasik


Szkolenie

Napisany przez delegatura 2014-04-01 20:08:31 Środkowoeuropejski czas letniW dniu 01.04.2014r w świetlicy ROD ,,Wyzwolenie '' odbyło się kolejne szkolenie nowoprzyjętych do stowarzyszenia PZD w którym brało udział 23 słuchaczy. Szkolenie prowadził wykładowca szkoleń PZD pan Zdzisław Kowalik. Wykłady uzupełniał slajdami, co bardzo uatrakcyjniło wykłady oraz przyjmowane było przez słuchaczy z ogromna uwagą.

Wykładowca bardzo szczegółowo omawiał ustawę o ROD z dnia 13 grudnia 2013r, w zagadnieniach, jakie obowiązki nakłada na działkowca i jakie prawo maja działkowcy. Wykłady przyjmowane były ze szczególna uwagą, co świadczyło po zadawanych pytaniach.

Źródło i zdjęcia Jan Pękala


Zaproszenie na konferencję

Napisany przez delegatura 2014-04-01 18:11:32 Środkowoeuropejski czas letni

ZAPRASZAMY

Wszystkich zainteresowanych, oraz tych którzy nie znają jeszcze mocy ProBio Emów zapraszamy na Konferencję Szkoleniową organizowaną przez Służby Instruktorskie Delegatury PZD Gliwice.
Odbędzie się ona 25.04.2014 r o godz. 10-tej w Delegaturze Rejonowej PZD w Gliwicach ul. Mielęckiego 16.Instruktor Krajowy SSI – Tadeusz Witek dołożył wszelkich starań aby było ciekawie i na najwyższym poziomie.
Będzie u nas gościł pan Wojciech Karpowicz - prezes Stowarzyszenia „Twoje Życie w Twoich Rękach”, który przekaże nam wiele wiadomości o ProBio Emach, ich zastosowaniu w ogrodnictwie i w życiu codziennym. Naprawdę warto przyjść! Zapraszamy.

Instruktor Okręgowy SSI Barbara Głogowska


Co robić by chronić pszczoły?

Napisany przez delegatura 2014-04-01 16:51:23 Środkowoeuropejski czas letniOstatnio dużo słyszy się na temat ginięcia pszczół w Polsce (na świecie również giną, ale chcę się skupić na naszych krajowych warunkach). Z racji tego, że często jeżdżę na wieś, właściwie we wszystkie rejony Polski oraz bardzo lubię miód, a także inne produkty pszczele, np. pyłek, to chciałabym podzielić się z Państwem swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przyczyn ginięcia pszczół a także zaproponować pewne rozwiązania, by zapobiegać temu zjawisku.


Moim zdaniem przyczyn ginięcia pszczół jest kilka. Przede wszystkim pszczołom zaczyna brakować pokarmu i muszą go szukać na dużych odległościach. Wynika to z następujących powodów. W Polsce właściciele działek po wybudowaniu domu nie sadzą drzew i krzewów miododajnych takich jak na przykład dereń, głóg, lipa itd., lecz zazwyczaj obsadzają działkę tujami oraz drzewami, krzewami iglastymi. Tuje są tanimi krzewami, które można wszędzie kupić za niewielkie pieniądze, natomiast nikt nie zwraca uwagi na to, że nie spełniają one praktycznie żadnej funkcji ekologicznej, ponieważ nie są przydatne ani dla ptaków ani dla pszczół. Postępowanie takie jest zaczerpnięte z Zachodu i zostało wprowadzone na nasze wsie, często również tylko po to, żeby pochwalić się sąsiadowi, że jesteśmy modni. Oceniając ten trend nasuwa się potrzeba edukacji mieszkańców zarówno mniejszych jak i większych miejscowości. Tak, więc należy zacząć od gmin i tam propagować wiedzę na temat niezwykle ważnej funkcji roślin miododajnych. Celem szerzenia tej wiedzy powinien być większy udział roślin miododajnych w ogródkach, na działkach, sadach itd., Jeżeli każdy mieszkaniec mając do wyboru posadzenie rośliny iglastej czy miododajnej, wybrałby tą drugą to kampanię można by było uznać za zakończoną sukcesem.


Kolejny trend, który można zaobserwować, bardzo szkodliwy dla pszczół to nagminne strzyżenie trawników, a tym samym niszczenie wszystkich kwiatów, które się pojawiają takich jak chociażby popularne mlecze. Właściciele działki robią to bardzo często i równie często nie znają powodu swojej działalności, tłumacząc, że „sąsiad też tak ma". Kwiaty, nawet chwasty, które produkują życiodajny pyłek po prostu nie mają szansy wyrosnąć. Również na tym polu potrzebna jest edukacja, którą wprowadzałyby gminy.


Moim zdaniem są to obecnie dwa najbardziej niepokojące zachowania, które obserwuje się nie tylko w małych miejscowościach, ale również w dużych miastach, dlatego edukację należy prowadzić także tam. W miastach masowo wycina się drzewa i zamiast nich nie sadzi się nic, albo sadzi się gatunki karłowate, które nie spełniają żadnej funkcji ekologicznej. W miastach również należy sadzić rośliny miododajne, poza tym należy zaprzestać szkodliwego obcinania gałęzi drzewom i krzewom oraz zaprzestać ciągłego koszenia trawy.


Kampania edukacyjna prowadzona na szeroką skalę w całej Polsce i obejmująca chociażby te dwie przyczyny ginięcia pszczół może ocalić setki tysięcy pszczół przed śmiercią.

Z poważaniem,
Magdalena Gugała
mgr inż. ochrony środowiska
mgr inż. inżynierii środowiska

KR PZD (a.j.)


INFORMACJA DLA WSZYSTKICH „WĘDRUJĄCYCH” Z NAMI PO GLIWICKICH OGRODACH

Napisany przez delegatura 2014-04-01 07:11:28 Środkowoeuropejski czas letni


Miesiąc kwiecień obfituje w Walne Zebrania w ogrodach, z tego względu robimy miesięczną przerwę, aby skupić się na tych ważnych wydarzeniach. Ja również przygotowuję u mnie w ogrodzie Walne Zebranie.
Zapraszamy w maju na dalsze poznawanie gliwickich ogrodów!
B.K.Głogowscy


Stanowisko KR PZD z dnia 27 marca 2014r. w sprawie wyborów do Europarlamentu

Napisany przez delegatura 2014-03-31 18:25:00 Środkowoeuropejski czas letniSTANOWISKO
Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców
z dnia 27 marca 2014 r.

w sprawie wyborów do EuroparlamentuPolscy działkowcy rozpoczęli rok 2014 z ulgą, że po ponad rocznej batalii o nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych weszła ona w życie 19 stycznia br. Stało się to możliwe dzięki determinacji działkowców w obronie swoich praw, obronie ogrodów działkowych oraz obronie swojego Związku. Uchwalenie ustawy przez Sejm RP, a następnie przez Senat RP oraz złożenie podpisu pod ustawą przez Prezydenta RP, stworzyły polskim działkowcom podstawy, by wierzyć, że ogrody działkowe w naszym kraju oprą się presji środowisk dążących do przejęcia ich terenów w celu realizacji swoich partykularnych i opłacalnych ekonomicznie interesów. Niemal jednomyślne głosowanie posłów na Sejm RP za przyjęciem ustawy, ogromne poparcie ustawy przez senatorów i wreszcie podpis Prezydenta RP złożony ledwie po 3 dniach od otrzymania ustawy zaświadczają, że organy ustawodawcze naszego państwa są gwarantem istnienia polskiego ogrodnictwa działkowego ku radości blisko miliona polskich rodzin i nadzieją dla przyszłych pokoleń. Tej radości nie powinien mącić fakt, że batalia o ustawę miała swoją dramaturgię, a jej losy ważyły się niemal do końca okresu jej procedowania. W tej batalii polscy działkowcy mieli od samego początku swoich sojuszników w klubach parlamentarnych i kołach poselskich, którzy jednoznacznie opowiedzieli się za przyjęciem rozwiązań zaproponowanych przez obywateli popierających własny projekt ustawy. Przeciwstawiali się oni też zdecydowanie tym posłom, którzy mieli inne zdanie, by w końcu z pomocą i naciskiem działkowców przekonać także oponentów do przyjęcia ustawy satysfakcjonującej nasze środowisko. Wielokrotnie też na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci polscy działkowcy otrzymywali wsparcie od środowisk politycznych, co pozwalało każdorazowo wychodzić zwycięsko z batalii o ogrody. Zawsze wielce sobie ceniliśmy takie wsparcie i zachowywaliśmy wdzięczność za okazywaną pomoc.


Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Cała zjednoczona Europa wybierać będzie w maju swoich reprezentantów, którzy zasiądą w ławach Europarlamentu. Głos Polski na arenie międzynarodowej staje się coraz mocniejszy. Widoczne to jest zwłaszcza w ostatnim okresie, kiedy rozgrywa się walka o prawa Ukrainy do zachowania integralności swojego terytorium. W interesie Polski jest, by w ławach Parlamentu Europejskiego zasiedli najlepsi. Czy tak się stanie, zadecydują o tym polscy obywatele oddający swoje głosy do urn wyborczych. Polscy działkowcy stanowią liczącą się grupę społeczną, która nie raz dawała dowody swojego zaangażowania w życie polityczne kraju. Jesteśmy przekonani, że tak będzie i tym razem. Polski Związek Działkowców nie jest partią polityczną. Jako stowarzyszenie ogrodowe mamy w swoich szeregach ludzi o różnej orientacji politycznej, którzy w zgodzie ze swoim sumieniem będą głosować w wyborach. Jest jednak naszym obowiązkiem przypomnieć, że we wspólnym interesie jest, by mandaty europosłów otrzymali kandydaci, którzy dali się poznać, jako wypróbowani sojusznicy polskich działkowców i którzy nie tylko składali obietnice przedwyborcze, ale którzy aktywnie działali na rzecz działkowców. Jest to o tyle istotne, że także w Parlamencie będą oni mogli zabiegać o nasze interesy, tworząc warunki do rozwoju europejskiego ruchu ogrodnictwa działkowego.


Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców apeluje do polskich działkowców o liczny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i oddanie swoich głosów na tych kandydatów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Twojego Ruchu, czy też z największych partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, których poznaliśmy, jako prawdziwych sojuszników ogrodnictwa działkowego.

Krajowa Rada
Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 27 marca 2014 r.

KR PZD (a.j)


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

STRONĘ OGLĄDANO DZISIAJ RAZY

W TYM MIESIĄCU STRONĘ OGLĄDANO RAZY

OD POCZĄTKU STRONĘ ODWIEDZIŁO UŻYTKOWNIKÓW

© 2010 by Lex_killmen