STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW MAPY OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU KSIĘGA GOŚCI WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE

baner codzienniepomagam.pl
 

AKTUALNOŚCI

<< Nowsze  Starsze >>

Dziś drugie czytanie ustawy działkowej w Sejmie

Napisany przez delegatura 2013-11-20 09:01:27 Środkowoeuropejski czas stand.


Już dziś o godz. 15: 15 w Sejmie odbędzie się tzw. drugie czytanie projektu obywatelskiego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W harmonogramie sejmowym zaplanowano 2,5h, podczas których przedstawione zostanie sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Regionalnego i Polityki Regionalnej z prac nad ustawą. Odbędzie się też debata. Głosowanie ws. ustawy o ogrodach działkowych zaplanowano na piątek. Relację z tego wydarzenia można oglądać za pośrednictwem iTV Sejm.

Źródło: KR PZD (A.J.)


Premier: kompromis ws. Ustawy działkowej usatysfakcjonuje wszystkie strony - 19.11.2013

Napisany przez delegatura 2013-11-19 14:14:42 Środkowoeuropejski czas stand.

- Jest szansa, że projekt ustawy ratujący ogrody działkowe będzie kompromisowy i satysfakcjonujący wszystkie strony – powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Pułtusku (18.11 br.) podsumowując ustalenia, jakie zapadły podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami działkowców.

Premier wspomniał o tym, że przed spotkaniem z przedstawicielami działkowców rozmawiał z wieloma osobami i wszyscy zwracali uwagę na wiele problemów, jakie pojawiłyby się, gdyby w tej ustawie było uwłaszczenie, m.in. problem z konstytucyjnością tejże ustawy. – Dlatego w ustawie będzie zapis mówiący o tym, że kwestie uwłaszczenia będziemy rozstrzygali w odrębnych przepisach – mówi Przewodniczący PO. Premier wyjaśnił, że takie rozwiązanie zostało przyjęte przede wszystkim po to, by zdążyć z uchwaleniem ustawy w wyznaczonym przez prawo i Trybunał Konstytucyjny terminie. – Nie chcemy przedłużać i nie chcemy ryzykować ze względu na biegnące terminy – zapewniał D. Tusk.

Jednocześnie Premier poinformował, że przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców zgodzili się, by zebrania, na których działkowcy będą decydowali, czy należą do PZD, czy nie, były obowiązkowe. – Będzie taki zapis w ustawie i to jest właśnie ta forma kompromisu – mówił szef Rady Ministrów. – Dzięki temu jest szansa na to, że ta ustawa ratująca ogrody działkowe, a równocześnie uwzględniająca zastrzeżenia Trybunału Konstytucyjnego, będzie kompromisowa, ku satysfakcji wszystkich stron – podkreślił Tusk.

AH KR PZD (A.J.)


Jutro Komisje przyjmą sprawozdanie z prac nad ustawą działkową

Napisany przez delegatura 2013-11-18 15:23:33 Środkowoeuropejski czas stand.

Jutro podczas posiedzenia połączonych Komisji Infrastruktury i Samorządu Terytorialnego przyjęte zostanie sprawozdanie z prac nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych – zapowiedział przewodniczący jednej z ww. komisji, poseł PSL Piotr Zgorzelski. – Projekt obywatelski, który był podstawą prac Podkomisji, w największym stopniu wypełnił postulaty, jakie wynikały z wyroku Trybunału Konstytucyjnego – mówił Zgorzelski na konferencji prasowej w Sejmie. Odnosząc się do art. 30, powiedział, iż PSL w dalszym ciągu stoi na stanowisku, by sprawę uwłaszczenia rozstrzygnąć w osobnej ustawie.
Na konferencji prasowej PSL obecny był także Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który przypomniał, że termin graniczny na wprowadzenie nowej ustawy to 21 stycznia 2014r. - Jeżeli nie będzie nowej ustawy, to ogrody i działkowcy zostaną bez jakichkolwiek praw i ochrony, co może skutkować chaosem, a także likwidacją wielu ogrodów działkowych, gdyż grunty wrócą wówczas do gmin i skarbu państwa – mówił E. Kondracki. Przypomniał także, że pozostaje jeszcze tzw. vacatio legis, a więc dwutygodniowy okres między publikacją ustawy, a terminem jej wejścia w życia, co oznacza, ze ustawa musi zostać ogłoszona najpóźniej 3 stycznia 2014r.
Prezes PZD mówił również o spotkaniu przedstawicieli PZD i Komitetu z Premierem Donaldem Tuskiem i kompromisie, jaki udało się wspólnie osiągnąć. –– Uwłaszczyć działkowców nie jest rzeczą taką prostą, by zrobić to w jednym zapisie.(…) Premier zgodził się na kompromis, by sprawę uwłaszczenia uregulować w odrębnej ustawie – mówił Prezes PZD. Wspomniał, że największą obawą działowców była w tym wypadku możliwość zastrzeżenia tego przepisu do Trybunału Konstytucyjnego. - Sama idea uwłaszczenia jest u nas dość żywa, ale zarówno działkowcy, jak i Związek są za uwłaszczeniem realnym wszystkich działowców, a nie tylko wybranych – mówił E. Kondracki. Przypomniał, że w drodze kompromisu strona społeczna zgodziła się w zamian pogłębić gwarancje dotyczących swobody zrzeszania się działkowców, poprzez zobowiązanie do odbycia w każdym ogrodzie zebrań rozstrzygających o przynależności organizacyjnej każdego ROD. – Jesteśmy usatysfakcjonowani tym kompromisem i mamy nadzieję, że prace nad projektem ruszą do przodu, a uzgodnione z Premierem artykuły zostaną jutro przegłosowane przez wszystkich posłów tworzących dwie komisje – powiedział Prezes PZD. Zaapelował także do posłów, by jeszcze w tym tygodniu sprawozdanie wraz z projektem trafiło pod obrady Sejmu na tzw. „drugie czytanie”, a przy dobrej woli posłów nawet na „trzecie czytanie”. Prezes zwrócił uwagę, że procedura legislacyjna wciąż jeszcze jest odległa, a tymczasem do końca roku pozostały już zaledwie 3 posiedzenia Sejmu i jedynie 2 posiedzenia Senatu.
AH KR PZD (A.J.)


Odwołana manifestacja w Warszawie

Napisany przez delegatura 2013-11-15 18:14:32 Środkowoeuropejski czas stand.


OZ Śląski PZD informuje, iż w wyniku osiągniętego porozumienia z Premierem Donaldem Tuskiem podczas dzisiejszych rozmów przedstawicieli PZD odwołano planowaną na dzień 21.11.13 r. ogólnopolską manifestację.

Źródło OZ.Śl. PZD Katowice (A.J.)


DO WEJŚCIA W ŻYCIE NOWEJ USTAWY DZIAŁKOWEJ POZOSTAŁO: - 15.11.2013

Napisany przez delegatura 2013-11-15 16:55:33 Środkowoeuropejski czas stand.Do wejścia w życie nowej ustawy działkowej pozostało: 66 DNI.


Przełomowe spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem - 15.11.2013

Napisany przez delegatura 2013-11-15 16:06:32 Środkowoeuropejski czas stand.

W piątek (15 listopada 2013r.) odbyło się spotkanie Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, Prezesa OZM PZD Stanisława Zawadki, pełnomocników Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD mec. Bartłomieja Piecha i mec. Tomasza Terleckiego z Premierem Donaldem Tuskiem. W spotkaniu wziął także udział szef gabinetu politycznego premiera minister Łukasz Broniewski.
Spotkanie miało na celu przełamanie impasu w pracach nad obywatelskim projektem ustawy o ROD. Należy przypomnieć, że ponad miesiąc temu zostały przyjęte wszystkie poprawki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD. Punktem spornym pozostał art. 30, dotyczący tzw. „uwłaszczenia” części działkowców na udziale w prawie do terenu ROD. Strona społeczna przedstawiła argumenty prawne i funkcjonalne w sprawie tego zapisu, wskazując, że propozycja dzieląca działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych jest niezgodna z Konstytucją. Co gorsza zachowanie tego artykułu rodziłoby konieczność gruntownej przebudowy projektu – sprzecznych z nim jest ok 50% już uchwalonych przepisów.
Premier Donald Tusk przedstawione argumenty przyjął ze zrozumieniem. Uznał je za rzeczowe, płynące z troski i znajomości funkcjonowania ogrodów działkowych. Premier zadeklarował, że Platforma Obywatelska zgadza się na kompromis, w wyniku, którego sprawa uwłaszczenia powinna zostać uregulowana w odrębnej ustawie. W ramach kompromisu strona społeczna przyjęła propozycję Premiera o pogłębieniu gwarancji dotyczących swobody zrzeszania się działkowców, poprzez ustawowe zobowiązanie do odbycia w każdym ogrodzie zebrań rozstrzygających o przynależności organizacyjnej ROD.
Premier oświadczył również, że wbrew niektórym opiniom nigdy intencją ani jego, ani posłów Platformy, nie było hamowanie prac nad nową ustawą działkową, skutkiem, czego byłoby jej nieuchwalenie przed 21 stycznia 2014. Premier zapewnił, że nowa ustawa działkowa wejdzie w życie przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny, dzięki czemu prawa działkowców nie będą narażone na jakikolwiek uszczerbek.
Spotkanie przebiegało w życzliwej atmosferze. Obie strony wykazały się dużą troską o los i prawa działkowców. Na zakończenie Premier stwierdził, że im częściej spotyka się z przedstawicielami działkowców, tym bardziej utwierdza się w przekonaniu do idei ogrodnictwa działkowego i potrzeby istnienia ROD w naszym kraju.
Dział medialny KR PZD (A.J.)


"Rzeczpospolita": Gdzie znaleźć 15 mld złotych? - 15.11.2013

Napisany przez delegatura 2013-11-15 15:40:00 Środkowoeuropejski czas stand.
W piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł pt. "Gdzie znaleźć 15 mld złotych”.
Tekst opisuje błędne koło, w jakim znalazły się finanse publiczne naszego państwa, a także pomysły rządowe, jak uchronić się przed zbliżającą się katastrofą ekonomiczno-finansową naszego kraju. W tym kontekście pojawiły się ogrody działkowe i ich niezaprzeczalna wartość finansowa. Czy to może być wskazówka, dlaczego prace nad nową ustawą działkową stoją w miejscu?

Źródło KR PZD (A.J.)


List KR PZD do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Napisany przez delegatura 2013-11-15 15:36:56 Środkowoeuropejski czas stand.


"W imieniu milionowej rzeszy rodzin polskich działkowców zwracamy się do Pana z prośbą o interwencję w sprawie prac Sejmu RP nad obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Za niespełna 70 dni utraci moc zasadnicza część zapisów obecnie obowiązującej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Według niektórych opinii, bez nowej ustawy bezpowrotnie wygasną prawa miliona rodzin do ich działek, a prawie 5000 ogrodów zawiśnie w próżni prawnej i organizacyjnej" - czytamy w liście KR
Źródło: KR PZD PZD.(A.J.)


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Odwiedziło nas:monitoring pozycji

© 2010 by Lex_killmen