STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW MAPY OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU KSIĘGA GOŚCI WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE

baner codzienniepomagam.pl
 

AKTUALNOŚCI

<< Nowsze  Starsze >>

Stanowisko KR PZD z dnia 27 marca 2014r. w sprawie wyborów do Europarlamentu

Napisany przez delegatura 2014-03-31 18:25:00 Środkowoeuropejski czas stand.STANOWISKO
Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców
z dnia 27 marca 2014 r.

w sprawie wyborów do EuroparlamentuPolscy działkowcy rozpoczęli rok 2014 z ulgą, że po ponad rocznej batalii o nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych weszła ona w życie 19 stycznia br. Stało się to możliwe dzięki determinacji działkowców w obronie swoich praw, obronie ogrodów działkowych oraz obronie swojego Związku. Uchwalenie ustawy przez Sejm RP, a następnie przez Senat RP oraz złożenie podpisu pod ustawą przez Prezydenta RP, stworzyły polskim działkowcom podstawy, by wierzyć, że ogrody działkowe w naszym kraju oprą się presji środowisk dążących do przejęcia ich terenów w celu realizacji swoich partykularnych i opłacalnych ekonomicznie interesów. Niemal jednomyślne głosowanie posłów na Sejm RP za przyjęciem ustawy, ogromne poparcie ustawy przez senatorów i wreszcie podpis Prezydenta RP złożony ledwie po 3 dniach od otrzymania ustawy zaświadczają, że organy ustawodawcze naszego państwa są gwarantem istnienia polskiego ogrodnictwa działkowego ku radości blisko miliona polskich rodzin i nadzieją dla przyszłych pokoleń. Tej radości nie powinien mącić fakt, że batalia o ustawę miała swoją dramaturgię, a jej losy ważyły się niemal do końca okresu jej procedowania. W tej batalii polscy działkowcy mieli od samego początku swoich sojuszników w klubach parlamentarnych i kołach poselskich, którzy jednoznacznie opowiedzieli się za przyjęciem rozwiązań zaproponowanych przez obywateli popierających własny projekt ustawy. Przeciwstawiali się oni też zdecydowanie tym posłom, którzy mieli inne zdanie, by w końcu z pomocą i naciskiem działkowców przekonać także oponentów do przyjęcia ustawy satysfakcjonującej nasze środowisko. Wielokrotnie też na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci polscy działkowcy otrzymywali wsparcie od środowisk politycznych, co pozwalało każdorazowo wychodzić zwycięsko z batalii o ogrody. Zawsze wielce sobie ceniliśmy takie wsparcie i zachowywaliśmy wdzięczność za okazywaną pomoc.


Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Cała zjednoczona Europa wybierać będzie w maju swoich reprezentantów, którzy zasiądą w ławach Europarlamentu. Głos Polski na arenie międzynarodowej staje się coraz mocniejszy. Widoczne to jest zwłaszcza w ostatnim okresie, kiedy rozgrywa się walka o prawa Ukrainy do zachowania integralności swojego terytorium. W interesie Polski jest, by w ławach Parlamentu Europejskiego zasiedli najlepsi. Czy tak się stanie, zadecydują o tym polscy obywatele oddający swoje głosy do urn wyborczych. Polscy działkowcy stanowią liczącą się grupę społeczną, która nie raz dawała dowody swojego zaangażowania w życie polityczne kraju. Jesteśmy przekonani, że tak będzie i tym razem. Polski Związek Działkowców nie jest partią polityczną. Jako stowarzyszenie ogrodowe mamy w swoich szeregach ludzi o różnej orientacji politycznej, którzy w zgodzie ze swoim sumieniem będą głosować w wyborach. Jest jednak naszym obowiązkiem przypomnieć, że we wspólnym interesie jest, by mandaty europosłów otrzymali kandydaci, którzy dali się poznać, jako wypróbowani sojusznicy polskich działkowców i którzy nie tylko składali obietnice przedwyborcze, ale którzy aktywnie działali na rzecz działkowców. Jest to o tyle istotne, że także w Parlamencie będą oni mogli zabiegać o nasze interesy, tworząc warunki do rozwoju europejskiego ruchu ogrodnictwa działkowego.


Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców apeluje do polskich działkowców o liczny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i oddanie swoich głosów na tych kandydatów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Twojego Ruchu, czy też z największych partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, których poznaliśmy, jako prawdziwych sojuszników ogrodnictwa działkowego.

Krajowa Rada
Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 27 marca 2014 r.

KR PZD (a.j)


Wiosenne cięcie w Knurowie

Napisany przez delegatura 2014-03-30 18:31:47 Środkowoeuropejski czas stand.W dniu 28.03.2014r w ROD ,,Szyb Wschód'' w Knurowie zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu, cięcia ,formowania i szczepienia drzew pestkowych i ziarnkowych. Szkolenie i pokazy przeprowadzili Instruktorzy Krajowi SSI Panowie Tadeusz Witek i Antoni Soroka.W szkoleniu brało udział 30 uczestników podzielonych na dwie grupy. Dużym zaskoczeniem uczestników szkolenia oraz wykładowców była obecność Przewodniczącego Rady Miasta Pana Jerzego Pacha, który z wielkim zainteresowaniem słuchał wykładów oraz pokazów formowania drzew. Na zakończenie pokazów była tradycyjna grochówka, która wszystkim smakowała a przygotowana przez miłe panie działkowiczki.

W imieniu Delegatury Rejonowej PZD w Gliwicach dziękujemy zarządowi ROD za dobra organizacje tego pokazu.

Źródło i foto Jan PękalaObradowała Krajowa Rada PZD

Napisany przez delegatura 2014-03-28 17:07:08 Środkowoeuropejski czas stand.


W dniu 27 marca 2014 r. obradowała w Warszawie Krajowa Rada PZD. Na początku XIX posiedzenia członkowie Krajowej Rady minutą ciszy uczcili pamięć P. Zygmunta Wójcika zmarłego w dniu 25 marca br. członka KR PZD i Prezesa OZ Świętokrzyskiego.

Zgodnie z przyjętym porządkiem przewodniczący obradom Prezes Eugeniusz Kondracki przedstawił działania, jakie podejmuje Krajowa Rada wdrażając w życie postanowienia nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Występujący w dyskusji członkowie KR PZD przedstawili sytuację w ogrodach działkowych, a także poinformowali o przebiegu i wynikach pierwszych zebrań sprawozdawczych w ROD.

P. Józef Noski Wiceprezes OZ Śląskiego przedstawił działania, jakie podjęto w Okręgu Śląskim w celu wykonania zaleceń wynikających z Raportu Komisji Doraźnej KR PZD i stanowiska KR w tej sprawie.
Krajowa Rada, zgodnie z obowiązkami wynikającymi ze statutu PZD zatwierdziła sprawozdanie z działalności KR PZD w 2013 r. i przyjęła plan pracy na rok bieżący.

W związku z przekształceniem PZD w stowarzyszenie ogrodowe, Krajowa Rada w podjętej uchwale w sprawie jednostek terenowych PZD, potwierdziła istnienie i funkcjonowanie jednostek terenowych w ramach stowarzyszenia ogrodowego PZD określając jednocześnie ich zasięg terytorialny.

Krajowa Rada uznała za konieczne podjęcie prac nad nowym statutem PZD spełniającym warunki określone ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych i ustawą o stowarzyszeniach oraz spełniającego oczekiwania członków Związku. Krajowa Rada powołała komisję statutową, której zadaniem jest opracowanie projektu statutu.

Krajowa Rada wypowiedziała się w sprawie zbliżających się wyborów do Europarlamentu. W przyjętym stanowisku zaapelowała do polskich działkowców o liczny udział w wyborach i oddanie swych głosów na tych kandydatów z SLD, PSL, PiS, PO i Twojego Ruchu, których poznaliśmy jako prawdziwych sojuszników ogrodnictwa działkowego.

MP
KR PZD (a.j.)


Zebranie w ROD SZYB WSCHÓD

Napisany przez delegatura 2014-03-27 09:53:29 Środkowoeuropejski czas stand.


W dniu 22.03.2014r. w ROD ,,Szyb Wschód '' w Knurowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2013r. Z uwagi na brak wymaganej większości ,zebranie odbyło się w II terminie.Przerwę pomiędzy I a II terminem wykorzystano do zapoznania działkowców z najważniejszymi zadaniami, które nakłada Ustawa o ROD z dnia 13 grudnia 2013r, wykładni dokonał członek OZ.Śl Pan Stanisław Kalisz. Następnie zabrał głos Prezes Zarządu Pan Edward Krawczyk, który zaproponował na przewodniczącego dzisiejszego zebrania Pana Jerzego Nowackiego, którego jednogłośnie przegłosowano. Przewodniczący odczytał porządek oraz regulamin dzisiejszych obrad, a głosowanie przyjęło go jednogłośnie. Po wyborze Komisji Skrutacyjnej i Uchwał i Wniosków przystąpiono do składania sprawozdań.
Zarządu ROD, które przedstawił Prezes ROD a sprawozdania komisji Rewizyjnej i Rozjemczej składali ich przewodniczący.Po ich przedstawieniu wywiązała się merytoryczna i rzeczowa dyskusja ,w której padały pytania na które odpowiadali członkowie władz statutowych ROD. Następie Komisja Uchwal i Wniosków przedstawiła projektu Uchwał, które zostały przegłosowane.Tematem, który był poruszany przez działkowców, to potrzeba przeprowadzenia szkoleń /wyjaśnień/ wszystkich działkowców z nowej ustawy o ROD. Członek OZ i członek Delegatury Rejonowej w Gliwicach Pan Stanisław Kalisz zapewnił uczestników zebrania, że Delegatura na pewno zrealizuje ten postulat, jeżeli ogród zorganizuje takie spotkanie i zapewni wykładowców.foto i informacja Stanisław Kalisz


Wiosenna niespodzianka

Napisany przez delegatura 2014-03-26 18:25:58 Środkowoeuropejski czas stand.
Aż 68 stron za jedyne 2, 49 zł

Drodzy, wierni Czytelnicy, właśnie dla Was przygotowaliśmy wiosenną niespodziankę. Już 28 marca ukaże się nasz nowy miesięcznik ogrodniczy „Mój ogródek”.

Znajdziecie w nim:

• wiele ciekawych i inspirujący porad
• odpowiedzi ekspertów na Wasze pytania,
• publikację Waszych doświadczeń i porad.

Dlaczego Mój ogródek jest taki wyjątkowy?

Bo w prosty sposób odpowiada na najbardziej skomplikowane pytania. Jego wygodny kieszonkowy format pozwala, by był z Wami zawsze, gdy go potrzebujecie. Jego oryginalna forma sprzyja rozpoczęciu dyskusji na temat ogrodnictwa, zdrowia, urody i kulinarnych inspiracji. I co najważniejsze możecie podzielić się w nim własną wiedzą, pochwalić ogrodem, zapytać…

Zapraszamy do współtworzenia magazynu i czekamy na pytania, porady, listy.

KR PZD (a.j.)


Zdecydujmy sensownie o przyszłości ogrodów

Napisany przez delegatura 2014-03-26 17:39:27 Środkowoeuropejski czas stand.

Jak głosować?*

Czy działkowcom może być obojętne to, czy ich ogród wyodrębni się z ogólnopolskiej organizacji PZD i utworzy odrębne stowarzyszenie, czy pozostanie, jak dotychczas? Przed nami zebrania, na których zdecydujemy, czy idziemy razem, czy pójdziemy osobno, jako samodzielne stowarzyszenie. Jak głosować? Zbierzmy plusy i minusy obu sytuacji. Podejmijmy na chłodno decyzję.

Perspektywa wyodrębnienia się ogrodu, ale także rezygnacji indywidualnej z członkostwa, może być pociągająca przez to, że prawdopodobnie opłata za działkę zmniejszy się o 19 groszy za metr kwadratowy - przy 300 metrowej działce to daje kwotę 17 zł 10 groszy rocznie. Tyle, bowiem kosztuje każdego działkowca istnienie zarządu okręgowego i Rady Krajowej PZD i własne członkostwo w PZD. Tylko, że ta perspektywa to czysta teoria. Praktyka będzie inna. Samodzielne ogrodowe stowarzyszenie przecież musi przyjąć wiele nowych obowiązków, które dotychczas wypełniał okręg lub centrala. Chodzi o doradztwo prawne, pomoc księgową i temu podobne rzeczy. To wszystko kosztuje. „PZD od lat doskonali sztukę prowadzenia ogrodów. Lata praktyki pozwoliły wypracować skuteczny system organizacyjny, prawny, oświatowy, inwestycyjny, księgowy". Pytanie retoryczne, bowiem brzmi:, z czego stowarzyszenie ogrodowe pokryje te nowe koszty? Czy rzeczywiście odda te 30% z 19 groszy, które szło na opłacenie PZD? Z czegoś musi pokryć nowe wydatki. I następne pytanie: czy warto zamieniać to, co pewne i dobrze funkcjonuje na to, co niepewne? „Czy warto porzucać coś, o czym przekonaliśmy się już, że dobrze służy ogrodom?" PZD, jako organizacja krajowa, ma możliwość i doświadczenie w wydawaniu materiałów niezbędnych do prowadzenia ogrodu. Począwszy od druków używanych w kasie, czy przez księgowość a skończywszy na materiałach poglądowych, korzystnych przy uprawie działki. Pomoc fachowców, specjalistów od kwiatów, warzyw czy drzew, do których możemy je zwracać, jak dotychczas, jest bezcenna. Tworząc stowarzyszenie zdajemy się na własne siły. A wiedza fachowa kosztuje. „W większej organizacji koszty są niższe - rozkładają się na wiele ogrodów, mających takie same problemy”.


Wróćmy do sytuacji pojedynczego działkowicza - występując z PZD, traci wpływ na losy ogrodu, a nie zyskuje w zamian realnej zniżki w opłatach za działkę.
Poryw serca jest taki, by nareszcie się wyzwolić, by się oddzielić. To jest dokładnie tak, jak z marzeniami nastolatka, by się usamodzielnić. Dopuśćmy jednak do głosu rozum, niech porozmawia z sercem. Rozważmy to, jakie są minusy oddzielenia się? Plus wątpliwy już przedstawiliśmy - nadzieja na obniżkę kosztów działki, a minusy? Co możemy stracić?


1. Możemy stracić poczucie solidaryzmu z innymi działkowcami. Chodzi tutaj o dwie rzeczy. Obie ważne, jedna duchowa, druga materialna. W dzisiejszym świecie liczą się tylko z silnymi. Przećwiczyliśmy to dostatecznie dobrze przy okazji uchwalania nowej ustawy o ogródkach działkowych. Widzieliśmy efekty naszego masowego protestu w Warszawie. Gdy jesteśmy razem w sytuacji, gdy zagrożone jest istnienie, czy choćby interes działkowca możemy liczyć na pomoc działkowców ze swego okręgu lub nawet całej Polski. W przeciwnym przypadku ogród będzie sam. Będzie musiał samodzielnie uporać się z trudnościami.
Ale poczucie solidaryzmu to także świadomość tego, że dobrze idziemy. Wchodzi w życie nowa ustawa. W wielu miejscach jest inna od poprzedniej. Nakłada na działkowców nowe obowiązki. To wszystko wymaga nowego działania. Istnienie PZD daje tę pewność, że inni idą w tę samą stronę, że podobnie interpretują ustawę. Zarówno w sprawach drobnych, jak choćby wzory dokumentów, jak i w sprawach poważnych, jak inwestycje czy remonty. Co więcej daje pewność, że idziemy drogą właściwą, wszak Związek zatrudnia prawników, specjalistów, którzy dają gwarancję właściwej interpretacji prawa.

2. Życie nie znosi pustki. Najprawdopodobniej po wyłączeniu z PZD, stworzeniu samodzielnego stowarzyszenia ogrody będą tworzyć nowe, wyższe struktury. Jest wiele powodów, dla których trzeba się porozumiewać. Chodzi o pomoc w kwestiach formalnych, jak i materialnych. Po co tworzyć od nowa, kiedy istnieją sprawdzone, które w trudnych chwilach nas nie zawiodły?

3. Doświadczenia zdobyte w procesie dochodzenia do ustawy o ogrodach działkowych z 13 XII 2013 r. Pokazują, jaką siłą jest związek, jako całość. Z wyodrębnionym ogrodem nikt się nie będzie liczył. Jak porozumieć się z kilkoma, czy kilkunastoma stowarzyszeniami w jednym mieście? Jako całość dysponujemy ogromnym potencjałem, zarówno intelektualnym, jak i organizacyjnym. Milionami głów i milionami głosów. Z silnymi się liczą, słabych lekceważą. To jest polityka. Jest nas w PZD blisko milion działkowców, dysponujemy potężną siłą kilku milionów głosów.

4. Gdy jesteśmy w PZD nie jesteśmy sami także w trudnych finansowych sytuacjach. Okręg wspiera finansowo ogrody, gdy są w potrzebie, łożąc na inwestycje czy remonty, przyjmuje na siebie wiele obowiązków związanych z prowadzeniem ogrodów. „PZD wspiera ROD w inwestycjach w infrastrukturę. W ramach wsparcia ogrody otrzymują fachową pomoc w przygotowaniu i realizacji inwestycji. Wypracowany został również system dotacji i niskoprocentowych pożyczek. Szczególnie przydatny jest on przy zdarzeniach losowych, np. powodziach - odbudowa ogrodów nie jest niestety priorytetem władz publicznych". Dzięki zrzeszeniu w ogólnopolskiej organizacji, działkowcy z ROD, dotkniętych jej skutkami, mieli się, do kogo zwrócić o wsparcie w odbudowie. Będąc w PZD działkowcy mają, na kogo liczyć.

5. PZD organizuje wiele imprez na szczeblu okręgu, jak i kraju. Jest inspiratorem dla innych - jak choćby konkurs na najładniejszą działkę, najlepszą kronikę czy tym podobne. Ogrody mogą się dzięki tym imprezom porównywać, inspirować, doskonalić.

6. „Tereny rodzinnych ogrodów działkowych kuszą inwestorów. W całym kraju pracownicy PZD prowadza ponad 1000 postępowań, w których bronią działkowców. Do tego, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ustawa musiała dać właścicielom terenów więcej swobody w likwidacji ROD. Zapewnienie ochrony prawnej będzie jednym z ważniejszych zadań stowarzyszeń. Ogólnopolska organizacja jest w stanie zapewnić działkowcom własnych prawników, którzy od lat specjalizują się w pomocy ogrodom.

7. Możliwość odwołania się, w sprawach spornych, od decyzji swojego zarządu do jednostki wyższej. Gdy ogród powoła samodzielne stowarzyszenie trzeba w kwestiach spornych iść do sądu, a to kosztuje i wymaga umiejętności. Zgodnie z Ustawą o ogrodach działkowcy z 13 grudnia komisja rozjemcza została umniejszona w swoich kompetencjach. „W małym stowarzyszeni jakikolwiek spór działkowca z władzami ogrodowymi wymaga kierowania sprawy do sądu. W ogólnopolskiej organizacji, dzięki organom okręgowym i krajowym, można tego uniknąć. Rozpatrują odwołanie działkowca w ramach uprawnień nadzorczych nad każdym ogrodem działkowym. Jeśli ich decyzja usatysfakcjonuje działkowca, to angażowanie sądu staje się zbędne".

8. „Interesy działkowców i ogrodów wymagają reprezentacji w relacjach z władzami miasta, a nawet, (czego doświadczyliśmy choćby ostatnio) na poziomie krajowym. Kto będzie w mieście chciał rozmawiać z wieloma, kilkunastoma, kilkudziesięcioma stowarzyszeniami? Życie uczy, że aby władze traktowały działkowców jak partnerów, a nie petentów, muszą mieć po drugiej stronie silną organizację. Ze słabymi, rozdrobnionymi nikt nie rozmawia, bo niestety rzadko, kto się z nimi liczy".

Warto przy okazji pomyśleć o zmianach w funkcjonowaniu organizacji okręgowych i krajowej. Zapytać, czy dobrze służy wymianie doświadczeń między ogrodami, czy upowszechnia dokonania najlepszych. Warto zastanowić się nad tym, jak wykorzystać lepiej jeszcze siły i możliwości okręgowych i krajowego zarządu PZD. Zmieniać, doskonalić zawsze trzeba, ale likwidować to, co zdawało egzamin zdecydowanie nie.

*Wykorzystano, zaznaczając cudzysłowem, opracowanie Zespołu Prawników KR PZD, „Dlaczego warto pozostać w stowarzyszeniu ogrodowym PZD".

Bartłomiej Kozera
Członek Okręgowego Zarządu
Opolskiego PZD w Opolu

KR PZD (a.j.)


Zebranie w ROD Jutrzenka

Napisany przez delegatura 2014-03-26 10:13:34 Środkowoeuropejski czas stand.W dniu 22.03. 2014r w ROD ,,Jutrzenka'' w Gliwicach odbyło się w II terminie Zebranie Sprawozdawcze za 2013r.Czas pomiędzy I a II terminem zebrania został wykorzystany na przedstawienie aktualnej sytuacji prawnej stowarzyszenia ogrodowego, PZD oraz zasad funkcjonowania ROD w świetle ustawy z dnia 13 grudnia 2013r o ROD. Informacje tą przedstawili przedstawiciele Delegatury PZD w Gliwicach Pani Halina Michaleskul oraz Pan Zenon Jabłoński członek KOR. Po ich wystąpienie zebranie otworzył Prezes ROD Pan Jerzy Dominik który na przewodniczącego dzisiejszego zebrania zaproponował Panią Wiesławę Bajdo, kandydatura ta została przegłosowana ,i wybrana przewodnicząca objęła prowadzenia zebrania. Po odczytaniu Porządku i Regulaminu dzisiejszego zebrania, wybrano Komisję Mandatową i Uchwał i Wniosków. W następnej kolejności składał sprawozdanie zarząd ROD merytoryczne i finansowe oraz Komisje Statutowe Ogrodu.

Po ich przedstawieniu wywiązała się dyskusja nad złożonymi sprawozdaniami. która przebiegała dość burzliwie, ale rzeczowo i na interesujące ich tematy. Następnie Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiała projekty uchwał, które zostały przyjmowane większością głosów. Dokonano wyborów uzupełniających składów osobowych Zarządu i Komisji Statutowych ROD.W związku z dużymi stratami wody i energii elektrycznej należy powołać Komisje doraźne d/s energii i wody, aby wzmocnić zarząd w tych tematach, oraz ograniczyć koszty /straty/ wody i energii elektrycznej.

Informacja i foto Zenon Jabłoński
W czyim imieniu przemawia ZMP?

Napisany przez delegatura 2014-03-25 21:09:44 Środkowoeuropejski czas stand.

Do Związku Miast Polskich należą 303 miasta (dane z sierpnia 2012r.), na ogólną ilość 884 miast w Polsce, co stanowi 34%. Na stronie internetowej PZD codziennie są deklaracje kolejnych miast, że nie identyfikują się z kampanią wymierzoną w PZD. Należy, więc postawić pytanie, w czyim imieniu przemawia ZMP i kto mu dał prawo do zajmowania tak radykalnego stanowiska? Jak należy rozumieć postawę przewodniczącego ZMP, jednocześnie Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, który na spotkaniach z działkowcami deklarował, że w pełni ich popiera, na dowód, czego podpisał się pod projektem obywatelskim ustawy. Hipokryzja to chyba właściwe słowo.
Związek Miast Polskich miał pełną kontrolę nad procesem legislacyjnym w efekcie, którego sejm RP uchwalił ustawę o ROD. Począwszy od rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym, gdzie ZMP reprezentował dyrektor biura ZMP pan Andrzej Porawski, poprzez możliwość przedstawienia swojego stanowiska w czasie prac podkomisji sejmowych ds. ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Co zresztą ZMP czynił, ograniczając się jedynie do korekt natury podatkowej. Cóż, więc takiego się stało, że ZMP zdecydował się wytoczyć przeciwko PZD „ciężkie armaty" w postaci TK. Podejrzewam, że ZMP od początku liczył na to, że tą batalię przegramy. Upiekliby dwie pieczenie na jednym ogniu, po pierwsze nie stracili wyborców, po drugie otworzyli drzwi dla deweloperów. Nie wyszło, stąd odsłonięcie przyłbicy i atak na PZD.

Romuald Drzazga
ROD „Kwitnąca Dolina" Swarzędz
KR PZD (a.j.)


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Odwiedziło nas:monitoring pozycji

© 2010 by Lex_killmen