STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU KSIĘGA GOŚCI WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE

baner codzienniepomagam.pl
 

AKTUALNOŚCI

<< Nowsze  Starsze >>

Działkowcy złożyli w Sejmie blisko 700 000 podpisów poparcia

Napisany przez delegatura 2014-10-09 18:35:45 Środkowoeuropejski czas letni

„Nie oddamy naszych altan”- skandowali dziś przed Sejmem przedstawiciele Komitetu „STOP ROZBIÓRKOM ALTAN” oraz działkowcy, którzy przyjechali do Warszawy, by złożyć blisko 700 000 podpisów, jakie udało im się zebrać pod projektem obywatelskim, mającym uchronić przed masową rozbiórka 900 000 altan w rodzinnych ogrodach działkowych.

Projekt „Stop rozbiórkom altan” jest kolejnym, po obywatelskim projekcie ustawy o ROD, który zyskał rekordowe poparcie działkowców. Rzadko, kiedy zdarza się, by jakakolwiek inicjatywa obywatelska uzyskała tak duże uznanie obywateli. „Te blisko 700 000 podpisów, które udało się nam zebrać chyba najlepiej potwierdza, że konieczne są jak najszybsze zmiany w prawie”- mówił podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przed Sejmem, Prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

Prezes PZD zapewniał, że projekt przygotowany przez Komitet „Stop rozbiórkom altan” jest dobry i w odpowiedni sposób zabezpiecza wszystkie prawa użytkowników działek. „Ta inicjatywa cieszy się niekwestionowanym poparciem działkowców. Wiemy, że popierają nas także posłowie prezentujący różne opcje polityczne, dlatego mam nadzieję, że w ciągu miesiąca stanie się on obowiązującym prawem. Dziś nastroje w ogrodach nie są zbyt dobre, działkowcy są zaniepokojeni, dlatego trzeba zrobić wszystko, by to zmienić”.

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki podkreślał także, że polscy działkowcy zasługują na uchwalenie projektu „Stop rozbiórkom altan”. Dla wielu z nich bowiem ogrody działkowe są całym życiem, jedynym miejscem wypoczynku i relaksu. Dlatego osoby, które ciągle chcą doprowadzić do ich likwidacji muszą zrozumieć, że ogrody to przede wszystkim ludzie, a nie grunty.

„My nie prosimy o nic wyjątkowego. Altany w całej Europie wyglądają podobnie, są małymi domkami i nikt nie ma z tym problemu. Szkoda, że zupełnie inaczej jest w Polsce. Nie możemy jednak dopuścić do tego, by nasza blisko 200 letnia tradycja została zniszczona i zaprzepaszczona. Wierzę, że obronimy altany” – mówił Prezes PZD.

Pełnomocnik Komitetu Bartłomiej Piech wyjaśniał natomiast, że celem projektu nie jest legalizacja samowoli budowlanych, ale doprecyzowanie prawa dotychczas obowiązującego. Jak podkreślał projekt zakłada, że obiekty wznoszone przez działkowców będą określane mianem „altany działkowej”. Zgodnie z projektem ma być to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni 35 mkw. oraz wysokości do 5 m przy dachu stromym i do 4 m przy dachu płaskim. Ustawa przewiduje – jak wyjaśniał Piech -że budowa altany nadal ma być wolna od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i co najważniejsze objęłaby ochroną także obiekty zbudowane dotychczas.

Pełnomocnik Komitetu przypomniał także, że działkowcy czekali sześć miesięcy po kontrowersyjnym wyroku NSA, mając nadzieję, że sprawą zajmie się jakiś podmiot władzy publicznej. Ponieważ się tak nie stało, PZD postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Szybko powołany został Komitet „STOP ROZBIÓRKOM ALTAN”, który rozpoczął akcję zbierania podpisów pod projektem. „100 000, które są wymagane do złożenia projektu w Sejmie, uzbieraliśmy bardzo szybko, jednak wiedząc, że im większym poparciem cieszy się jakaś inicjatywa w Sejmie, tym większe szanse na jej uchwalenie postanowiliśmy wykorzystać niemal cały czas, jaki daje im prawo, czyli blisko trzy miesiące. Dzięki temu dziś składamy 700 000 podpisów, mając nadzieję, że posłowie nie zlekceważą tak jednoznacznego poparcia obywateli” – dodawał Piech.

Ponieważ przed Sejmem pojawili się także posłowie, wielu z nich złożyło działkowcom bardzo konkretne deklaracje.
„Burzyć jest bardzo łatwo, budować o wiele trudniej, dlatego nie możemy dopuścić do likwidacji altan w ROD” – mówił wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Sejm musi podejść z dużą uwagą do tego projektu, bo cieszy się niekwestionowanym poparciem. Obiecują, że nie będziemy rujnować ani burzyć. Zmiany w prawie budowlanym są konieczne – mówił wicemarszałek Sejmu.

Poseł Dariusz Joński zapewniał w imieniu SLD, że jeszcze dziś jego klub zwróci się z prośbą do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, z prośbą o skrócenie całego trybu uchwalania ustawy tak, by w ciągu miesiąca została ona przyjęta. Dzięki temu działkowcy będą mogli spokojnie spędzić święta Bożego narodzenia. Wiemy, że jest to możliwe i że jest to wystarczający czas, by ta ustawa stała się prawem” – mówił Joński.

O swoim poparciu dla projektu „Stop rozbiórkom altan”, w imieniu Klubu Prawo i Sprawiedliwość, zapewniał także poseł Bartosz Kownacki. „Całe zamieszanie wokół altan jest kolejną próbą zamachu na ogrody działkowe. Jest to też po części kompromitacja naszego rządu, gdyż ustawa o ROD była całkiem niedawno uchwalona, więc był czas, by wnosić stosowne zmiany i poprawki. Szkoda, że dopiero teraz pojawiły się tak bezzasadne uwagi”

Także w ocenie posła PSL Dariusza Dziadzio atak na altany jest kolejną próbą niszczenia ogrodów działkowych w Polsce. „PSL, tak jak dotychczas, będzie popierało działkowców. Zawsze staliśmy po waszej stronie i tak będzie i teraz. Popieramy wasz projekt obywatelski i apelujemy o to samo do innych klubów” – mówił.

Po konferencji prasowej oraz prezentacji kartonów z podpisami przed Sejmem działkowcy udali się do Biura Podawczego Sejmu w celu złożenia podpisów. Składanie przebiegło w spokojnej atmosferze. Działkowcy, z którymi rozmawialiśmy mówi, że mają nadzieję, że trud, który włożyli w całą akcję nie zostanie zaprzepaszczony. Działkowcy wyrażali też nadzieję, że obietnice posłów, którzy zadeklarowali, iż zrobią wszystko, by projekt „Stop rozbiórkom altan” jak najszybciej stał się obowiązującym prawem, nie były słowami rzucanymi na wiatr.

Działkowcy spotkali się także z wicemarszałkami Sejmu. Relację ze spotkań przedstawimy w kolejnych artykułach.

KR PZD (a.j.)


Społecznik

Napisany przez delegatura 2014-10-08 09:46:17 Środkowoeuropejski czas letni

W Biuletynie Informacyjnym, Nr 2 – październik 2014 Rady Osiedla Szobiszowice, w artykule „Działo się w szkołach” jest informacja o konkursie „Kaligrafia, – czyli sztuka pięknego pisania”, zorganizowanego dla najmłodszych dzieci ze szkół podstawowych z Szobiszowic.
Rada Osiedla ufundowała dla najlepszych pióra do pisania oraz dla wszystkich uczestników upominki z logo Rady Osiedla. Dlaczego o tym piszę?, A to z prostej przyczyny - członkiem Rady Osiedla, jest Tadeusz Witek, działkowiec ROD Karolinka i Karliczek, aktywista Delegatury Rejonowej PZD Gliwice, instruktor krajowy Społecznej Służby Instruktorskiej PZD.

Gratulujemy zaangażowania w pracy społecznej.


Uczestnicy konkursu wraz z organizatorami

Źródło: Biuletyn dzięki uprzejmości Pani Gabrieli Sar (a.j.)


Szkolenie w Delegaturze

Napisany przez delegatura 2014-10-07 20:11:19 Środkowoeuropejski czas letniW dniu 07.10.2014r w Delegaturze Rejonowej PZD w Gliwicach, odbyło się kolejne szkolenie nowoprzyjętych do PZD, w którym brało udział 31 osób. Szkolenie prowadził wykładowca szkoleń pan Zdzisław Kowalik, który uatrakcyjniał swe wykłady, slajdami dotyczącymi przepisów związkowych oraz najważniejszych praw i obowiązków działkowców. Bardzo ważnymi tematami szkolenia była nowa ustawa o ROD z dnia 13 grudnia 2013r oraz gorący temat wyrok NSA w sprawie altan.

Wykładowca omawiał te tematy i wyjaśniał, co one znaczą dla działkowców i jakie niosą zagrożenia, szczególnie wyrok NSA w Sprawie altan. Tematyka szkolenia była ciekawa dla uczestników szkolenia, bo już po zakończeniu szkolenia, jeszcze pozostała grupa, która zadawala pytania, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi.A jak widać na fotkach rośnie nam nowe pokolenie działkowców, którzy w przyszłości zasilą nasze szeregi i to dla nich musimy bronić naszych ogrodów.

Źródło i zdjęcia Jan Pękala


Praca nad stroną internetową Delegatury PZD Gliwice.

Napisany przez delegatura 2014-10-07 18:32:29 Środkowoeuropejski czas letniW dniu dzisiejszym Pan Krzysztof Wójtowicz wraz z kierownikiem Delegatury pracowali nad poprawkami i uzupełnieniami naszej stronie internetowej. Teraz strona będzie „chodziła” jak marzenie a co najważniejsze jest zaktualizowana.
Pan Krzysztof pracuje nad wprowadzeniem kilku nowości na stronę, ale nie uprzedzajmy faktów, odwiedzający naszą stronę sami się przekonają a jak znam Pana Krzysztofa to będzie już niedługo.
Panie Krzysztofie Dziękujemy.

Źródło i zdjęcie (a.j)


Kolejny wtorek, kolejny Ogród do zwiedzenia, którego zaprasza Basia.

Napisany przez delegatura 2014-10-07 18:17:13 Środkowoeuropejski czas letni
Ruszamy w kolejny ogród. Przy ul. Rybnickiej jest ich kilka, między innymi ROD „URODZAJ”. Ogród ten tworzyli w latach 1981-1982 pracownicy Montochem Gliwice. Powstawał, jak większość ogrodów na gruzowisku i śmietnisku. Montochem ogrodził teren siatką i zamontował bramy. Dowóz żużlu na ogrodowe drogi zapewniła Huta 1 Maja.

Ktoś załatwił humus, choć minimalnie użyźniający działki. Dalej już działali sami działkowcy pod kierownictwem kolejnych Zarządów. Ogród składa się z 300 działek położonych na 12,292 ha.Spacerując alejami staramy się obejrzeć działki. W dużej mierze utrudniają nam to wysokie żywopłoty. Działkowcy tu fajni, witają z uśmiechem i żartem. Za ładna pogoda żeby na coś narzekać.
Prezesem ogrodu jest pan Dieter Gornig.Spotykamy się z nim w momencie powrotu z udrażniania cieku wodnego biegnącego przez ogród. Towarzyszy mu członek Zarządu pan Ryszard Fredyk. Opowiadają, jakim problemem jest niefrasobliwość działkowców w nie odpowiednim dbaniu o ten strumyk.Nieczyszczony, zabudowany zbyt wąskimi rurami często wylewa na działki w czasie większych deszczów i roztopów wiosennych. Dopytuję się o ciekawostki z ogrodu: „mamy gołębiarza i ……szerszenie”. Normalka. Tak na serio, to jest naprawdę dobrze wyposażony w infrastrukturę ogród. Posiada sieć elektryczną i wodociągową. Jest też obszerny Dom Działkowca i parking wewnętrzny.

Czytając akta ogrodu natknęłam się na informację o walce z działkowcem pomieszkującym na działce z chęcią zameldowania. Oczywiście, jako niezgodne z prawem zostało to szybko ukrócone. Zarząd ma tu jeszcze jeden problem. Ogromne sumy wydaje na wywóz śmieci. Nie wszyscy działkowcy odpowiednio zagospodarowują odpady organiczne wyrzucając je do kontenerów. Właściwie z tym problemem borykają się w wielu ogrodach.Tereny wspólne ogrodu są zadbane i efektowne. Dbają o to działkowcy. Jak już pisałam każdy ogród czymś się charakteryzuje. Ten zapamiętam ze względu na prezesa. Wyjątkowa indywidualność. Czasem pan Gornig wydaje się być roztargniony, niezorganizowany. To tylko pozory. Już od wielu lat kieruje tym ogrodem dbając o jego dobro. Potrafi walczyć o wszystko, co dla ogrodu korzystne.

Sam ROD „URODZAJ” jest oddzielony pasem drzew od ruchliwej ul. Rybnickiej i powrót z niego wcale mnie nie zachwycił. Tam było cicho, zielono i sympatycznie.

Ogród opisała Barbara Głogowska, a zdjęciami opatrzył Krzysztof Głogowski

Pani Basiu, koledzy działkowcy z ROD „Urodzaj” przepraszam, że dopiero teraz na stronie ukazuje się reportaż z Ogrodu, ale czasem technika pokonuje człowieka. Andrzej Jakimek.(a.j.)


Projekt „Stop rozbiórkom altan” poparło już 602 tysiące osób

Napisany przez delegatura 2014-10-06 18:38:39 Środkowoeuropejski czas letni


Akcja zainicjowana przez PZD, która ma uchronić przed rozbiórką 900 000 altan w ROD, zyskuje coraz większe poparcie działkowców i ich rodzin. Pod projektem o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw podpisało się już 602 tysiące osób.

KR PZD (a.j.)


Zebranie w ROD Zaolszany

Napisany przez delegatura 2014-10-05 21:16:49 Środkowoeuropejski czas letniW dniu 05.10.2014r w ROD ,,Zaolszany'' w Pyskowicach odbyło sie zebranie wszystkich działkowców celem wyboru stowarzyszenia które będzie zarządzać ogrodem. Zebranie otworzył prezes ROD pan Antoni Janus który powitał działkowców oraz Członka OZŚl, pana Stanisława Kalisza i Kierownika Biura Delegatury PZD w Gliwicach.Następnie zaproponował na przewodniczącego zebrania pana Jana Janiga kandydatura ta została przegłosowana jednogłośnie.Przewodniczący odczytał porządek i regulamin zebranie ,które w głosowaniu zostały jednogłośnie przyjęte. w dalszej kolejnoisci dokonano wyborów Komisji Mandatowej i Komisji Uchwał i Wniosków.Po ukonstytuowaniu sie w/w komisji Przewodnicząca Komisji Mandatowej odczytała protokół w którym stwierdzono ze na podstawie listy obecności w zebraniu w I terminie uczestniczy 40,47% w związku z tym brak jest wymagany min 50% i zebranie w I terminie jest nie prawomocne i nie może podejmować uchwał. Przewodniczący zebrania zamknął zebranie I terminu i poinformował ze zgodnie z zawiadomieniem zebranie wszystkich działkowców odbędzie sie 30 min później w II terminie. W przerwie pomiędzy I a II terminem zabrał głos Kierownik Biura Delegatury który omówił ustawę o ROD szczególnie jej przepisy końcowe.W dalszej kolejności zapoznał z wyrokami NSA w sprawie altan ,oraz pismem RPO do wicepremier RP.

Po 30 min przerwie prezes ROD ponownie otworzył zebranie II terminu i ponownie na Przewodniczącego zebrania zaproponował pana Jana Jania którego jednogłośnie przegłosowano. Przewodniczący ponownie odczytał porządek i regulamin zebrania oraz dokonano ponownego wyboru Komisji Mandatowej i Komisji Uchwał i Wniosków. Po sprawdzeniu list obecności Przewodnoiczaca Komisji Mandatowej odczytała protokół w którym stwierdziła ze w II terminie uczestniczy 39,28% w związku z czym zebranie w II terminie jest prawomocne i może podejmować uchwały. Następnie zabrał głos prezes ROD który zawnioskował aby ROD pozostawić w strukturach PZD .Uzasadnił iż tylko PZD jest zdolny bronić działkowców i im pomagać w trudnych chwilach, dowodem tego jest nasza ustawa w której zapisane są art. które bronią działkowców.Po tym wystąpieniu zabrała glos przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków i przeczytała projekt Uchwały o treści; Zebranie wszystkich działkowców z ROD ,,Zaolszany'' w Pyskowicach zwołane na podstawie art.69 ust,1 Ustawy z dnia 13 grudnia 2013r o ROD obradujące w dniu 05.10.13 r. postanawia;
Pozostawić Rodzinny Ogród Działkowy ,,Zaolszany'' w Pyskowicach jako jednostkę organizacyjną stowarzyszenia ogrodowego PZD i powierzenie mu dalsze prowadzenie ogrodu. Przewodniczący zebrania poddał ten projekt uchwały pod glosowanie który jednogłośnie został przyjęty..Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.Było to juz 61 zebranie wszystkich działkowców w Delegaturze Rejonowej w Gliwicach i wszystkie ROD pozostały w strukturach PZD . Działkowcy w swych wystąpieniach podkreślają że w jednoscji jest siła i tylko w jedności można spokojnie uprawiać swe działki. Są bardzo zdziwieni że niewielka cześć ogrodów Śląskich ulegają namowom pseudo działaczom, którzy zostali usunięci z PZD za nieprawidłowe zarządzanie majątkiem związku, oraz chcą w dalszym ciągu kontynuować ten styl pracy dla własnych a nie działkowców korzyści. Działkowcy Delegatury Gliwickiej nie aprobują takiego stylu działania bo to grozi rozbiciem ruchu związkowego, a takich działaczy należy napietowac i lekceważyć ich namowy bo dla działkowców oni nic pozytywnego nie zrobią raczej zniszczą.

Źródło i zdjęcia Jan Pękala


Działkowcy z ROD Nadzieja w Toszku wybrali Stowarzyszenie

Napisany przez delegatura 2014-10-05 10:37:40 Środkowoeuropejski czas letni
W dniu 04.10.2014 roku na terenie jednego z najstarszych ogrodów ROD Nadzieja w Toszku odbyło się zebranie Wszystkich Działkowców w celu wyboru stowarzyszenia które będzie zarządzało ROD Nadzieja.
O godz.15.00 Prezes ogrodu Pan Zenon Trawiński otworzył zebranie w pierwszym terminie przywitał przybyłych działkowców oraz przedstawicieli Delegatury Rejonowej Gliwice. Dokonano wyboru przewodniczącego Zebrania , którym został Pan Zenon Trawiński . Na protokulanta wybrano Panią Renatę Łubiarz. Kandydatura została przyjęta jednogłośnie. Prowadzący przedstawił porządek zebrania oraz regulamin zebrania powyższe zostały przyjęte jednogłośnie. Dokonano wyborów Komisji Mandatowej , oraz Komisji Uchwał i Wniosków. W trakcie podpisywania listy obecności zabrał głos przedstawiciel Delegatury Zenon Jabłoński ,który przedstawił działkowcom cel zebrania oraz aktualną sytuację w związku. Po podpisaniu listy obecności Przewodniczący Komisji Mandatowej Władysław Fiołek odczytał protokół Komisji która stwierdziła że na 77 działkowców uprawnionych do wzięcia udziału w zebraniu obecnych jest 32 działkowców co stanowi41,5 % ogólnej liczby uprawnionych a więc zgodnie z art.70 ust.2 ustawy o ROD Zebranie Wszystkich Działkowców odbywające się w pierwszym terminie jest niezdolne do podejmowania uchwał. Po tym wystąpieniu Przewodniczący zebrania zakończył zebranie w pierwszym terminie i zaprosił działkowców na godz.15.30. .


O godzinie 15.30 Prezes ogrodu Pan Zenon Trawiński otworzył zebranie w drugim terminie. Dokonano wyboru Przewodniczącego Zebrania , którym ponownie został Zenon Trawiński. Na protokulanta Zebrania wybrano Panią Renatę Łubiarz.
Przewodniczący przedstawił porządek zebrania, oraz regulamin , które zostały przyjęte przez zebranych jednogłośnie ,dokonano wyboru Komisji Mandatowej, oraz Komisji Uchwał i Wniosków kandydaci zostali zaakceptowani w głosowaniu jawnym.
W trakcie zbierania podpisów ponownie zabrali głos przedstawiciele Delegatury Antoni Janus i Zenon Jabłoński którzy odpowiadali na pytania działowców.
Po zakończeniu podpisywania listy obecności i policzeniu obecnych Przewodniczący Komisji Mandatowej odczytał protokół Komisji , która stwierdziła , że na 77 działkowców uprawnionych obecnych jest 37 działkowców co stanowi48 % obecnych , a więc zgodnie z art..72 ust.2.ustawyz dnia 13.12.2013.r.zebranie wszystkich działkowców odbywające się w drugim terminie jest zdolne do podejmowania uchwał.

Prezes ogrodu przedstawił wniosek o pozostawienie ogrodu ROD Nadzieja w Toszku w strukturach organizacyjnych PZD i przekazał ten wniosek Komisji Uchwal i Wniosków , która przedstawiła protokół Komisji i Uchwałę o pozostawienie ROD Nadzieja w Toszku w strukturach organizacyjnych PZD , uchwała została przegłosowana i przyjęta gromkimi brawami.
Prowadzący ogłosił zakończenie zebrania podziękował działkowcom za przybycie i rozpoczęła się dyskusja na tematy związane z funkcjonowaniem ogrodu.


Po zebraniu działkowcy podpisywali listy poparcia dla komitetu obywatelskiego
STOP ROZBIURKOM ALTAN..Źródło i zdjęcia Zenon Jabłoński


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

STRONĘ OGLĄDANO DZISIAJ RAZY

W TYM MIESIĄCU STRONĘ OGLĄDANO RAZY

OD POCZĄTKU STRONĘ ODWIEDZIŁO UŻYTKOWNIKÓW

© 2010 by Lex_killmen